Choď na obsah Choď na menu
 


Tajomné pivnice

Tajomné pivnice na západnom svahu vrchu Varta (Stráž 411 m.n.m) sa nachádzajú neďaleko obce Jabloňovce okr. Levice.

 

Vrch Varta ponúka pekné výhľady na obec Jabloňovce a vzdialené slobodné kráľovské mesto Pukanec.

 

 

Ručne hĺbené pivnice vznikli pravdepodobne v 18. alebo 19. storočí a slúžili na uskladnenie vína a ovocia z vinohradov a sadov, ktoré sa nachádzali na úbočí kopca Varta. Názov vrchu napovedá o využití tohto vyvýšeného miesta nad obcou v čase tureckých vojen. Niektoré pivnice sú už zasypané, ale časť z nich je ešte prístupná. Asi najzaujímavejšia pivnica má v jednej úrovni dve oddelené miestnosti a jednu miestnosť pod nimi, do ktorej sa vchádza kruhovým otvorom v dlážke pivnice.

Pri pivniciach sa dá posedieť na dvoch unavených lavičkách a opiecť si slaninu na veľkom ohnisku pochádzajúcom možno až z čias, keď sa tu kládli vysoké vatry, ktoré oznamovali obyvateľom Pukanca príchod neželaných návštevníkov z východu.

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Khandlová Daniela, - moja dedina

Som veľmi rada, že som mohla znovu vidieť dedinu, kde som rástla. Moja starká a starký boli Bírovci. Mária a Pavol. Rada sa vraciam do obce, aj keď len na hroby. Táto dedina je moja srdcová záležitosť, nikdy nezabudnem na roky strávené u starkých na Hrobli. Ďakujem, že existuje táto stránka.

JUDr. Ján Kašiar - Tajomné chodby

Tieto tajomné pivnice boli súčasťou podzemných chodieb - únikových, v ktorých sa schovávali ženy, deti a starí občania obce v čase tureckých nájazdov. Podzemné chodby boli vzájomne prepojené a dlhé niekoľko km. Boli vybudované postupne, ale v krátkom čase. Niektoré vyúšťovali v lokalite Zadné Teňatište a mnohé viedli segedínskou dolinou až pod Sitno. O nich rozprávali starí občania obce už v 50.rokoch min.st.

martin - Re: Tajomné chodby

Dobrý deň,
je to zaujímavé, možno chodby súvisia s chodbami v susedných Bohuniciach, osobne som chodby videl, ale v žiadnej som nebol, nik by ma tam asi nedostal. Vie niekto bližšie o chodbách v Bohuniciach?

Administrátor - ďakujeme

Ďakujeme vám za obohatenie informácií o našej obci. Vaše informácie pomáhajú k rozvoju našej stránky. Ďakujeme Pán JUDr. Ján Kašiar.

pomocny - Tajomne pivnice

Blizsie informacie najdete Geocaching.com

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC1QZ5J

 Archív

Kalendár
<< jún / 2022 >>


Štatistiky

Online: 2
Celkom: 183815
Mesiac: 2162
Deň: 67